Vrtuľníky o ktorých nikto nič nevie

Autor: Miroslav Mišek | 15.6.2017 o 18:35 | (upravené 16.6.2017 o 9:59) Karma článku: 11,01 | Prečítané:  9197x

   Ako dieťaťu mi otec kupoval plastové a papierové letecké modely. Dnes už síce modely nestaviam, ale vášeň pre leteckú a bojovú techniku mi ostala aj po viac ako 20 rokoch.

  Občas teda navštevujem zväčša zahraničné weby, ktoré sa venujú práve bojovej technike a kde ma zaujíma hlavne aký štát nakupuje akú techniku alebo aké sú novinky a trendy vo vývoji špeciálnej techniky. Počas jednej takejto návštevy som narazil na zaujímavý dokument kde som sa dočítal, že MO SR nakúpilo resp. obstaráva 9 vrtuľníkov Bell 429 GlobalRanger, náhradné diely, motory a ďalšie vybavenie v celkovej hodnote 150 miliónov dolárov. 

  Nie, tento nákup nemá nič spoločné s nákupom deviatich kusov UH-60 Black Hawk ktoré (škandalózne) obstaralo MO SR bez výberového konania za 261 miliónov dolárov.

   Ešte viac však zaujala skutočnosť, že na domácich weboch sa o tomto obchode nič nedočítate. Jediným ,,domácim webom" ktorý o tom informuje je slovenská mutácia internetovej encyklopédie Wikipédia. Odkaz tu:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vzdu%C5%A1n%C3%A9_sily_Slovenskej_republiky

   Obrátil som sa teda o pomoc pri získavaní informácií na známeho ktorý pracuje v rezorte. Na moju otázku čo o tomto nákupe vie, mi odpísal, že MO SR nakúpilo 9 vrtuľníkov UH-60 a počíta sa ešte s nákupom väčšieho množstva obrnenej techniky za cca 1,2 miliardy €. O vrtuľníkoch by vraj niečo musel vedieť. Vraj som sa musel zmýliť...

   Nedalo mi to a začal som teda pátrať ďalej. Na webstránke Defense Security Cooperation Agency (Agentúra pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu) ktorá je súčasťou Ministerstva obrany Spojených štátov, a jej úlohou je poskytovať finančnú a technickú pomoc, presun obranných materiálov, školenia a služby spojencom je možné nájsť dokument ktorý celý nákup potvrdzuje. Dokument nájdete tu:

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/government-slovakia-bell-429-light-utility-helicopters 

   Dokumente obsahuje správu, že vláda SR požiadala o predaj deviatich vrtuľníkov typu Bell 429 Light Utility s jedinečnými úpravami pre zákazníkov.

,,Zahrnuté sú aj kamery WESCAM MX-10, výcvik, náhradné diely a logistická podpora, komunikačné a navigačné zariadenia, špeciálne náradie a skúšobné zariadenia, pozemné podporné zariadenia, náhradné diely a motory, technické údaje, publikácie, technická pomoc, servis...

Odhadovaná cena je 150 miliónov dolárov

Navrhovaný predaj vrtuľníkov ľahkého úžitku Bell 429 zlepší schopnosť Slovenska čeliť súčasným a budúcim hrozbám. Slovensko bude využívať rozšírené možnosti na posilnenie svojej vlasteneckej obrany a odradenie od regionálnych hrozieb. Slovensko nebude mať ťažkosti prijať tieto vrtuľníky do svojich ozbrojených síl."

   Vláda SR teda opäť a tentoraz potichu nakúpila niečo (pekne drahé niečo) bez výberového konania a len na základe dohody, čo samozrejme vyvoláva otázniky o efektivite takejto akvizície. Ako to už totiž na Slovensku často býva, štátne zákazky sú predražené, pričom v pozadí operujú ľudia a firmy blízke SMER-SD. Či je tomu takto aj tentoraz, na to nech si urobí názor každý sám.

   Len tak mimochodom, tento typ stroja je rovnaký ako ten z letky MV SR ktorý 11. 5. 2017 havaroval v Prešove (dvaja mŕtvi a dvaja ťažko zranení) a tiež stroj spoločnosti Air-Transport Europe (ATE) zrútený v septembri 2016 neďaleko BB (traja mŕtvi záchranári a pacient).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdoš už vie, ktoré stíhačky chce pre Slovensko

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy schválil americký kongres.

Píše Jaroslav Naď

Výber supersonikov podľa SNS

Síce netransparentne, ale aspoň na smiech.


Už ste čítali?