Vrtuľníky o ktorých nikto nič nevie

Autor: Miroslav Mišek | 15.6.2017 o 18:35 | (upravené 16.6.2017 o 9:59) Karma článku: 11,01 | Prečítané:  9185x

   Ako dieťaťu mi otec kupoval plastové a papierové letecké modely. Dnes už síce modely nestaviam, ale vášeň pre leteckú a bojovú techniku mi ostala aj po viac ako 20 rokoch.

  Občas teda navštevujem zväčša zahraničné weby, ktoré sa venujú práve bojovej technike a kde ma zaujíma hlavne aký štát nakupuje akú techniku alebo aké sú novinky a trendy vo vývoji špeciálnej techniky. Počas jednej takejto návštevy som narazil na zaujímavý dokument kde som sa dočítal, že MO SR nakúpilo resp. obstaráva 9 vrtuľníkov Bell 429 GlobalRanger, náhradné diely, motory a ďalšie vybavenie v celkovej hodnote 150 miliónov dolárov. 

  Nie, tento nákup nemá nič spoločné s nákupom deviatich kusov UH-60 Black Hawk ktoré (škandalózne) obstaralo MO SR bez výberového konania za 261 miliónov dolárov.

   Ešte viac však zaujala skutočnosť, že na domácich weboch sa o tomto obchode nič nedočítate. Jediným ,,domácim webom" ktorý o tom informuje je slovenská mutácia internetovej encyklopédie Wikipédia. Odkaz tu:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vzdu%C5%A1n%C3%A9_sily_Slovenskej_republiky

   Obrátil som sa teda o pomoc pri získavaní informácií na známeho ktorý pracuje v rezorte. Na moju otázku čo o tomto nákupe vie, mi odpísal, že MO SR nakúpilo 9 vrtuľníkov UH-60 a počíta sa ešte s nákupom väčšieho množstva obrnenej techniky za cca 1,2 miliardy €. O vrtuľníkoch by vraj niečo musel vedieť. Vraj som sa musel zmýliť...

   Nedalo mi to a začal som teda pátrať ďalej. Na webstránke Defense Security Cooperation Agency (Agentúra pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu) ktorá je súčasťou Ministerstva obrany Spojených štátov, a jej úlohou je poskytovať finančnú a technickú pomoc, presun obranných materiálov, školenia a služby spojencom je možné nájsť dokument ktorý celý nákup potvrdzuje. Dokument nájdete tu:

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/government-slovakia-bell-429-light-utility-helicopters 

   Dokumente obsahuje správu, že vláda SR požiadala o predaj deviatich vrtuľníkov typu Bell 429 Light Utility s jedinečnými úpravami pre zákazníkov.

,,Zahrnuté sú aj kamery WESCAM MX-10, výcvik, náhradné diely a logistická podpora, komunikačné a navigačné zariadenia, špeciálne náradie a skúšobné zariadenia, pozemné podporné zariadenia, náhradné diely a motory, technické údaje, publikácie, technická pomoc, servis...

Odhadovaná cena je 150 miliónov dolárov

Navrhovaný predaj vrtuľníkov ľahkého úžitku Bell 429 zlepší schopnosť Slovenska čeliť súčasným a budúcim hrozbám. Slovensko bude využívať rozšírené možnosti na posilnenie svojej vlasteneckej obrany a odradenie od regionálnych hrozieb. Slovensko nebude mať ťažkosti prijať tieto vrtuľníky do svojich ozbrojených síl."

   Vláda SR teda opäť a tentoraz potichu nakúpila niečo (pekne drahé niečo) bez výberového konania a len na základe dohody, čo samozrejme vyvoláva otázniky o efektivite takejto akvizície. Ako to už totiž na Slovensku často býva, štátne zákazky sú predražené, pričom v pozadí operujú ľudia a firmy blízke SMER-SD. Či je tomu takto aj tentoraz, na to nech si urobí názor každý sám.

   Len tak mimochodom, tento typ stroja je rovnaký ako ten z letky MV SR ktorý 11. 5. 2017 havaroval v Prešove (dvaja mŕtvi a dvaja ťažko zranení) a tiež stroj spoločnosti Air-Transport Europe (ATE) zrútený v septembri 2016 neďaleko BB (traja mŕtvi záchranári a pacient).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.

DOMOV

Dobré ráno: Fico s Kaliňákom sa vysmiali protestom aj prezidentovi

Saková je Kaliňákov, teda náš človek.

KOMENTÁRE

Saková je ďalší výkrik zúfalstva

Čím skôr však bude Saková vo funkcii, tým skôr bude môcť vláda žať politické plody svojho rozhodnutia.


Už ste čítali?