autodeštrukcia spustená o 5,4,3...

Autor: Miroslav Mišek | 16.3.2016 o 23:27 | (upravené 16.3.2016 o 23:41) Karma článku: 6,55 | Prečítané:  750x

Možno si aj vy spomeniete z detstva na nejaké utiahnuté dieťa z vašeho sídliska alebo dediny ktoré nezapadlo medzi ostatných. Sem tam však prinieslo nejakú nevšednú hračku alebo sladkosť ktorá ho aspoň na chvíľu začlenila partie.

Avšak iba do chvíle, kým sa hračka nezunovala alebo koláčik nezjedol, potom sa všetko vrátilo do starých koľají. Presne tak sa asi teraz môže cítiť Radoslav Procházka, ako protivné dieťa s ktorým by sa nikto nerozprával nebyť jeho hračky - desiatke poslaneckých mandátov.

Keď v roku 2014 Radoslav Procházka vstupoval do boja o prezidentské kreslo všetkým bolo jasné, že neostane iba pri tom. Už 2 mesiace po nich oznámil, že zakladá novú pravicovú stranu ktorá má ambíciu zjednotiť pravicové sily. Pre mnohých sklamaných pravicových voličov to bola určitá nádej. Radoslav Procházka mal perfektne rozdané všetky karty - mladý ambiciózny právnik ktorý opúšťa skostnatené KDH aby vyplnil prázdny priestor pre bezradného pravicového voliča. 

SIEŤ sa okamžite vyhranila ako pravicová strana ktorá bude protipólom strany SMER-SD. Po prvých prieskumoch preferencií ktoré novej strane mimoriadne priali sa Radoslav Procházka dokonca neváhal pasovať do pozície lídra pravice.Všetko fungovalo ako malo. Keď prišiel Igor Matovič s nahrávkou ktorá zachytáva Radoslava Procházku ako ho žiada o nákup reklamy bez fakturácie, spozornel som aj ja. Ostal som zo správania Radoslava Procházku trochu sklamaný ale povedal som si, že to síce je prešľap, ale nie je to zas žiadna tragédia. Veď keď idem prezuť svoje auto do miestneho pneuservis, aj tam sa ma majiteľ bez okolkov pýta či to chcem s bločkom alebo bez... Kauza síce Procházkovej strane znížila preferencie v prieskumoch o pár percent, ale svoje postavenie pravicového lídra si udržala. Vtedy mu pomohla jasná antismerácka línia ktorá jeho sympatizantom pomohla privrieť očko nad jeho prešľapom.

„Pri všetkej úcte, mojím súperom naozaj nie sú snívajúci lídri starej menšiny, ale Fico. Napriek tej obrovskej podpore, ktorú získal, pre bežných ľudí neurobil ani zlomok z toho, čo pre tých najväčších a najmocnejších. A to je trestuhodné. Je to v našej DNA. My sme vznikli a od samého začiatku fungujeme ako hlavný Ficov súper. Bolo by to poprením našej genetickej výbavy," (Radoslav Procházka, január 2015)

„Vo všetkých kľúčových parametroch Smer a Sieť na seba narážajú ako hlavní volební súperi a tak sa aj vzájomne vnímame“ (Radoslav Procházka, február 2015 pre magazín TREND)

Prvý a zdá sa, že aj zásadný zlom v dovtedy jednotnom a jasnom postoji strany SIEŤ prišiel pred blížiacimi sa voľbami keď sa Procházka vyjadril na Plese Spišiakov, že by bol ochotný spolupracovať so SMERom v prípade, že by mu pomohli presadiť jeho programové priority. O niekoľko dní svoje vyhlásenie síce dementoval s tým, že šlo o nejaký omyl, ale už bolo neskoro. Procházka podcenil vážnosť situácie a hlavne preferencie svojich budúcich voličov ktorí sa zľakli predstavy, že by práve ich hlas mohol prispieť k tomu, že Róbert Fico zostaví po marcových voľbách svoju ďalšiu vládu. Radoslav Procházka rozohral čudnú hru ktorá vyvrcholila v deň volieb, keď sa z prieskumového lídra pravice stal pešiakom na politickej šachovnici. Hlasy ktoré ho mali vyniesť do premiérskeho kresla si rozdelili SAS a OĽANO-NOVA. Môžeme sa len domnievať, že to bolo práve preto, že sa tieto 2 strany jednoznačne proti SMERu vyhranili.

Ešte 48 hodín po voľbách sa Procházka vyjadril, že informoval prezidenta SR o tom, že SIEŤ sa nezúčastní prípadných rokovaní s Róbertom Ficom o zostavení vlády. Potom však prišiel definitívny zlom a dnes už je všetko inak.Čo ho k tomu viedlo, to môžeme len hádať. Faktom však je, že ako zadĺžený človek ktorý má na krku niekoľkomiliónovú pôžičku je nielen manipulovateľný ale aj vydierateľný. V takom prípade je ľahkou korisťou pre oligarchiu ktorá mu s jeho dlhom môže veľmi ľahko pomôcť, a nielen to. Neviem si totiž ani len predstaviť dôvod ktorý zmení názor človeka o 180° v priebehu tak krátkeho času. Jediné čo (takmer) s určitosťou môžeme povedať je, že týmto krokom stranu definitívne nasmeroval na cestu akou sa vydali HZDS alebo najnovšie SDKÚ. Ak Radoslav Procházka ráta s tým, že mu jeho voliči vstup do vlády vedenej SMERom odpustia, tak je veľmi naivný alebo rovno hlúpy. Programové prieniky so SMERom totiž nikoho z jeho voličov nezaujímajú. Radoslava Procházku si tak zrejme po najbližších parlamentných voľbách budeme už len pamätať ako na človeka ktorý klame aj sám seba. 

Na internetových diskusiách sa rozbehla veľká debata o tom, či Procházka oklamal svojich voličov. Ja tvrdím, že nie, pretože väčšina z jeho sympatizantov stihla včas vycúvať a teda mu ani na to nedali možnosť. Mimochodom, v čase keď píšem tento blog je už známy prvý povolebný prieskum, kde má strana SIEŤ preferencie na úrovni 2%. Možno predpokladať, že SMER mu veľa príležitosti na napravenie si svojho mena zrejme nedá a strana SIEŤ sa najneskôr o 4 roky vytratí zo slovenskej politickej mapy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?